Hrady a zámky

Gotický hrad Pernštejn byl poprvé zmiňován jako majetek Pernštejnů roku 1285. V průběhu 15.stol. byl přestavěn a upevňován jeho obranný systém. V době Jiřího z Poděbrad se stal jedním z nejvýznamnějších husitských hradů na Moravě. Od 70. let 15. stol. do poloviny 16. stol. probíhala přestavba do pozdně goticko-renesančního slohu. Hrad je národní kulturní památkou

Pernstejn1

Pozůstatky hradu zvaného Skály či Štarkov se nacházejí na strmých skalách nedaleko Jimramova. Jméno hradu "Skály" je v tomto případě příznačné. Stavebník, jistý Archleb z Kunštátu využil pro jeho stavbu skupinu rozeklaných skal korunujících návrší západně od Jimramova. V době husitských válek a také po jejich konci byly z hradu podnikány loupeživé výpady Jana z Břežan. Moravští stavové Skály r. 1440 vykoupili a rozbořili je. 

Starkov

 Zřícenina rozlehlého hradu Zubštejna, zvaného původně Kámen, se nachází na skalnatém hřebenu po pravém břehu řeky Svratky. Hrad byl vystavěn ve 13. století, v r. 1214 je strategickou ochranou obchodní cesty, vedoucí podél řeky Svratky z Brna na Poličku a náležel později Pernštejnům. V druhé polovině 15. století byl již pustý.

Zubstejn

Novinky

Rekonstrukce

     Probíhá rekonstrukce stránek