Úvodní povídání

Žďárské vrchy jsou jedna posledních nedotčených oblastí klidné a čisté přírody v samém středu České republiky na Vysočině nebo také na Českomoravské vrchovině. Pramení zde několik významných českých a moravských řek: Sázava, Svratka, Oslava, Chrudimka a Doubrava. Žďárské vrchy jsou chráněnou krajinnou oblastí. Toto území bylo vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Reka 
Nejvyšší nadmořské výšky dosahuje centrální hřbet Žďárských vrchů. Vrchol Devíti skal (836 m) je druhým nejvyšším bodem Českomoravské vrchoviny. Nejnižším místem je údolní dno Svratky u Jimramova, jehož nadmořská výška je 490 m. Výškový rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším místem CHKO je 346 m. 
Chalupa na Vysočině se nachází v obci Karlov ( dříve také Libinsdorf) o nadmořské výšce 634 m . Obec patří do subregionu Velké Dářko, což je rybník, o rozloze 206 ha.

Vdarko
Rybník byl založen koncem 15. století a jeho název zřejmě vznikl zkomolením názvu Zďársko.
Do rybníka ústí a odtéká z něj řeka Sázava. Ústí řeky do rybníka je nádherné místo přístupné na kajacích.

Sazava-pritok Darko-na-kajaku

Obeplutí Velkého Dářka, piknik na jeho písečných plážích je celodenním výletem. Nejlepší je na začátku nebo na konci léta v září, kdy už nejsou u rybníka lidi.

Památky

 V blízkosti chalupy se nachází mnoho historických památek. Nejblíže se nachází brána do bývalé panské obory.

Obora
Krajina kolem Žďáru nad Sázavou nabízí mnoho historických staveb a kulturního vyžití.
Největším lákadlem oblasti je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Zelenahora1
Kostel je vidět již z daleka a je výraznou dominantou kraje. Kostel byl postaven na začátku 20.let 18. století
a je nepochybně nejosobitějším dílem Jana Blažeje Santiniho Aichla.
Samotný kostel je protkán symbolikou číslovky pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Půdorys kostela je ve tvaru pěticípé hvězdy, kostel má pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů.
Při návštěvě poutního kostela nesmíte vynechat návštěvu zámku Žďár a především multimediální muzeum nové generace, kde se dozvíte vše o historii bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských.

 P1010021 Muzeumzdar_2

Novinky

Květen, čekají nás zahradní práce...

Venk1

Venk2