Úvod

Žďárské vrchy jsou jedna posledních nedotčených oblastí klidné a čisté přírody v samém středu České republiky na Vysočině nebo také na Českomoravské vrchovině. Pramení zde několik významných českých a moravských řek: Sázava, Svratka, Oslava, Chrudimka a Doubrava. Žďárské vrchy jsou chráněnou krajinnou oblastí. Toto území bylo vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

 
Nejvyšší nadmořské výšky dosahuje centrální hřbet Žďárských vrchů. Vrchol Devíti skal (836 m) je druhým nejvyšším bodem Českomoravské vrchoviny. Nejnižším místem je údolní dno Svratky u Jimramova, jehož nadmořská výška je 490 m. Výškový rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším místem CHKO je 346 m. 
Chalupa na Vysočině se nachází v obci Karlov ( dříve také Libinsdorf) o nadmořské výšce 634 m . Obec patří do subregionu Velké Dářko, což je rybník, o rozloze 206 ha.

 
Rybník byl založen koncem 15. století a jeho název zřejmě vznikl zkomolením názvu Zďársko.
Do rybníka ústí a odtéká z něj řeka Sázava. Ústí řeky do rybníka je nádherné místo přístupné na kajacích. Obeplutí Velkého Dářka, piknik na jeho písečných plážích je celodenním výletem. 

Sazava-pritok Darko-na-kajakuRekaVdarko

Koupání

V okolí se nachází několik rybníků, vodních nádrží a zatopených lomů. Milovníci bazénů mohou navštívit Žďár nad Sázavou, Hlinsko, přírodní koupaliště se nachází v Novém Městě na Moravě.

Památky

 V blízkosti chalupy se nachází mnoho historických památek. Nejblíže se nachází brána do bývalé panské obory.

Obora
Krajina kolem Žďáru nad Sázavou nabízí mnoho historických staveb a kulturního vyžití.
Největším lákadlem oblasti je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Zelenahora1
Kostel je vidět již z daleka a je výraznou dominantou kraje. Kostel byl postaven na začátku 20.let 18. století
a je nepochybně nejosobitějším dílem Jana Blažeje Santiniho Aichla.
Samotný kostel je protkán symbolikou číslovky pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Půdorys kostela je ve tvaru pěticípé hvězdy, kostel má pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů.
Při návštěvě poutního kostela nesmíte vynechat návštěvu zámku Žďár a především multimediální muzeum nové generace, kde se dozvíte vše o historii bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských.

 P1010021 Muzeumzdar_2

Hrady

Gotický hrad Pernštejn byl poprvé zmiňován jako majetek Pernštejnů roku 1285. V průběhu 15.stol. byl přestavěn a upevňován jeho obranný systém. V době Jiřího z Poděbrad se stal jedním z nejvýznamnějších husitských hradů na Moravě. Od 70. let 15. stol. do poloviny 16. stol. probíhala přestavba do pozdně goticko-renesančního slohu. Hrad je národní kulturní památkou

Pernstejn1

Pozůstatky hradu zvaného Skály či Štarkov se nacházejí na strmých skalách nedaleko Jimramova. Jméno hradu "Skály" je v tomto případě příznačné. Stavebník, jistý Archleb z Kunštátu využil pro jeho stavbu skupinu rozeklaných skal korunujících návrší západně od Jimramova. V době husitských válek a také po jejich konci byly z hradu podnikány loupeživé výpady Jana z Břežan. Moravští stavové Skály r. 1440 vykoupili a rozbořili je. 

Starkov

 Zřícenina rozlehlého hradu Zubštejna, zvaného původně Kámen, se nachází na skalnatém hřebenu po pravém břehu řeky Svratky. Hrad byl vystavěn ve 13. století, v r. 1214 je strategickou ochranou obchodní cesty, vedoucí podél řeky Svratky z Brna na Poličku a náležel později Pernštejnům. V druhé polovině 15. století byl již pustý.

Zubstejn

Zimní dovolená

Žďárské vrchy nabízí ideální podmínky a jsou považovány za jednu z nejhezčích a nejnavštěvovanější oblastí pro zimní turistiku. Na Novoměstsku ve Vysočina aréně se každoročně pořádají závody v běžeckém lyžování a biatlonu včetně mistrovství světa. Značené lyžařské tratě v okolí kopírují turistické trasy a jsou po celou zimu kvalitně strojově udržovány.

Vysocina-arena

Sjezdové lyžování nabízí svahy a vleky v Novém Městě na Moravě (22 km), ve Svratce (10 km) a v Hlinsku (19 km).

V Novém Městě najdete sedačkovou lanovku, sjezdovku o délce 600 m, umělé osvětlení a zasněžování.

Harusak

Nové Město, Harusův kopec ( Harusák) https://www.skiharusak.cz/

Ve Svratce je sjezdovka o délce 500 m, umělé osvětlení a zasněžování, parkoviště u vleku zdarma, dětský lanový vlek.

Sjezdovka ve Svratce http://www.skiareal-svratka.cz/sjezd.htm

Hlinsku (dvě lyžařské sjezdovky - délka 300m se třemi moderními lyžařskými vleky a dětský svah délka 60m).

Skiareál Hlinsko http://www.hlinecko.cz/ski/

Dále lze využít sjezdovky v Kuklíku (délka 400 m), Novém Jimramově, (tři tratě délek: 410, 650 a 750) 

Novinky